Cykl menstruacyjny a stan zdrowia kobiety

Czy zastanawiałaś się nad tym, co Twój cykl menstruacyjny chce Ci przekazać? Cykl menstruacyjny każdej kobiet jest świetnym wskaźnikiem stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest monitorowanie cyklu pod względem liczby dni, długości fazy folikularnej, owulacji oraz poziomu estrogenów i progesteronu. Sygnały ostrzegawcze ze strony Twojego cyklu menstruacyjnego Każdy cykl miesiączkowy zaczyna się krwawieniem, czyli menstruacją. […]
Czy zastanawiałaś się nad tym, co Twój cykl menstruacyjny chce Ci przekazać? Cykl menstruacyjny każdej kobiet jest świetnym wskaźnikiem stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest monitorowanie cyklu pod względem liczby dni, długości fazy folikularnej, owulacji oraz poziomu estrogenów i progesteronu.

Sygnały ostrzegawcze ze strony Twojego cyklu menstruacyjnego

Każdy cykl miesiączkowy zaczyna się krwawieniem, czyli menstruacją. Pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu. Podczas menstruacji dochodzi do złuszczenia błony śluzowej macicy (endometrium). Już sama menstruacja może dać Ci wiele informacji na temat Twojego stanu zdrowia.

Obfite miesiączki

Duża ilość krwi wydalanej podczas miesiączki wynika z grubości złuszczającego się endometrium. Im grubsza błona śluzowa macicy, tym bardziej obfite krwawienia menstruacyjne. Za grubość błony śluzowej macicy odpowiadają estrogeny, to one powodują wzrost endometrium. Jedną z najczęstszych przyczyn  obfitych miesiączek i nadbudowywania błony śluzowej macicy przez estrogeny jest zachwiany stosunek poziomu estrogenów do progesteronu, który działa przeciwstawnie do estrogenów. W tej sytuacji estrogeny nie mają "hamulca" w postaci progesteronu, dlatego dochodzi do nieprawidłowego rozwoju i pogrubienia endometrium. Kolejną przyczyną może być upośledzony metabolizm oraz proces usuwania estrogenów, za które odpowiedzialne są kolejno wątroba i jelita. Wszelkie problemy z wątrobą oraz dysbioza jelitowa będą powodowały nadmiar estrogenów i objawy tzw. dominacji estrogenowej, do których należą m.in. obfite miesiączki. Inną przyczyną obfitych miesiączek mogą być torbiele i mięśniaki macicy, zaburzenia krzepnięcia, problemy z tarczycą,  a nawet endometrioza, dlatego pamiętaj, żeby zgłosić się do lekarza.

Plamienie przed miesiączką

Plamienie przed miesiączką nie zawsze oznacza coś niepokojącego. Jeśli Twój cykl zaczyna się 1-2 dniowym plamieniem przed miesiączką, to prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Problem pojawia się, gdy zamiast krwawienia (czyt. miesiączki) obserwujesz plamienie. Przyczyną plamienia może być niski poziom progesteronu, brak owulacji, mięśniaki/ polipy macicy czy  niedoczynność tarczycy.

Brak miesiączki

Pierwotny brak miesiączki, czyli sytuacja, w której nigdy nie miałaś menstruacji. Jeśli do 16 r.ż. nie miałaś miesiączki, skontaktuj się z lekarzem. Wtórny brak miesiączki oznacza, że miałaś menstruacje, natomiast w pewnym momencie przestałaś miesiączkować. Czynnościowy brak miesiączki pochodzenia podwzgórzowego ( FHA,) polega na zahamowaniu czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej.  Częstą przyczyną FHA jest stres, również ten związany ze zbyt intensywną aktywnością fizyczną oraz niedojadaniem.

Długie cykle miesiączkowe

To krwawienia pojawiające się rzadziej niż co 35 dni. Przyczyną długich cykli miesiączkowych może być: długa faza folikularna lub brak owulacji. Długa faza folikularna może wynikać z problemów z tarczycą (niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto), PCOS lub przekwitaniem.

Krótkie cykle miesiączkowe

Zbyt krótkie cykle menstruacyjne (trwające poniżej 21 dni) wskazują na cykl bezowulacyjny, krótką fazę folikularną lub krótką fazę lutealną.  Najczęstszą przyczyną krótkiej fazy lutealnej jest chroniczny stres.

Bolesne miesiączki

Miesiączka nie powinna sprawiać bólu, który zmusza Cię do rezygnacji ze wszystkich planów i leżenia w łóżku. Wcześniej wspomniana dominacja estrogenowa i niski poziom progesteronu zwiększa  wydzielanie prostaglandyn, które nasilają skurcze mięśnia macicy, co powoduje ból menstruacyjny. Przyczyną ciężkich dolegliwości bólowych podczas miesiączki może być adenomioza lub endometrioza. Jeśli cierpisz na silne bóle menstruacyjne, skontaktuj się z ginekologiem.

Podsumowanie

Jak  widzisz już sama miesiączka daje nam bardzo dużo informacji na temat naszego stanu zdrowia, dlatego warto uważnie śledzić swój cykl menstruacyjny.  

Potrzebujesz diety i zaleceń w PCOS/ zaburzeniach hormonalnych? Ułożymy jadłospis dostosowany do Twoich potrzeb:

     

Bibliografia

  • Grafika: Canva.com
brak miesiączki cykl menstruacyjny estrogeny hormony mięśniaki niedoczynność tarczycy nieregularne cykle owulacja progesteron tarczyca zaburzenia miesiączkowania