Elektrolity w organizmie

Czym są elektrolity i jaką pełnią funkcje? Trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie organizmu bez składników takich jak magnez, sód i wapń. Elektrolity są wodnymi roztworami jonów, które znamy doskonale jeszcze ze szkolnych lekcji chemii jako atomy z dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. W uproszczeniu, ich rolą jest przenoszenie impulsów elektrycznych przez nasze ciało, co pozwala […]

Czym są elektrolity i jaką pełnią funkcje?

Trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie organizmu bez składników takich jak magnez, sód i wapń. Elektrolity są wodnymi roztworami jonów, które znamy doskonale jeszcze ze szkolnych lekcji chemii jako atomy z dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. W uproszczeniu, ich rolą jest przenoszenie impulsów elektrycznych przez nasze ciało, co pozwala na zachowanie prawidłowej gospodarki wodnej organizmu.

Rola w organizmie i skutki niedoboru

Substancje te są niezbędne do życia, dlatego ich niedobory mogą nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje. Odpowiednia gospodarka wodno-elektrolitowa może stanowić o naszym stanie zdrowia oraz dobrym samopoczuciu. Każdy z tych składników ma swoją niezastąpioną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, a ich utrata może być jednym z wielu czynników powodujących zmęczenie, drgania mięśni, problemy z zaparciami lub oddawaniem moczu. Do najpowszechniejszych substancji, które bezustannie krążą w naszym organizmie są:
  • Magnez – wspiera działanie układów: mięśniowego, nerwowego i krwionośnego,
  • Potas – podobnie jak magnez odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu układu mięśniowego,
  • Sód - jako główny składnik osocza, odpowiada za ciśnienie tętnicze oraz objętość płynów w organizmie,
  • Wapń - znany nam jako podstawowy budulec kości i zębów, ale ma też wpływ na kondycję włosów i paznokci.

Naturalna suplementacja elektrolitów

Zdrowy tryb życia, prawidłowo zbilansowana dieta i oczywiście predyspozycje zdrowotne pozwalają uzupełnić nasze zapotrzebowanie na elektrolity, bazując na naturalnych składnikach, takich jak:
  • woda wysokomineralizowana,
  •  owoce i warzywa, m.in. pomidory i banany,
  • orzechy, kakao, pestki,
  • mleko i jego przetwory.
Dopiero w wyniku odwodnienia lub znacznej utraty elektrolitów powinno się uzupełniać je przy pomocy tabletek, napojów izotonicznych, a nawet kroplówek. Do tych sytuacji należą np. zatrucia alkoholem, intensywne wymioty podczas ciąży czy infekcje jelitowe wiążące się z biegunką - lekarz po wykluczeniu niebezpieczeństwa i ewentualnym przepisaniu dodatkowych leków, może zalecić także uzupełnianie elektrolitów.

Bibliografia

  • Grafika: Canva.com
elektrolity