Dlaczego warto pić wodę?

Ludzkie ciało składa się w 60-70% z wody. Na naszej planecie jest ona źródłem życia. Zatem to nie przypadek, że specjaliści od żywienia wciąż powtarzają, że trzeba dbać o nawodnienie! Ten prosty płyn ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu – bierze udział w szeregu różnych procesów, a obniżenie jego poziomu może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Zapraszamy […]

Ludzkie ciało składa się w 60-70% z wody. Na naszej planecie jest ona źródłem życia. Zatem to nie przypadek, że specjaliści od żywienia wciąż powtarzają, że trzeba dbać o nawodnienie! Ten prosty płyn ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu – bierze udział w szeregu różnych procesów, a obniżenie jego poziomu może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, znajdziesz tutaj kilka przydatnych informacji na ten temat.

Funkcje wody w organizmie

Jest odpowiedzialna za cztery podstawowe rodzaje procesów:

  • metaboliczne (czyli związane z odżywianiem i trawieniem),
  • detoksykacyjne (związane z usuwaniem produktów ubocznych przemiany materii i oczyszczaniem organizmu),
  • termoregulacyjne (utrzymywanie optymalnej temperatury ciała),
  • transportowe (przekazywanie substancji odżywczych do poszczególnych części ciała, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych).

Konsekwencje odwodnienia

Z pewnością znasz uczucie suchości w ustach i drapania w gardle – uczucie pragnienia. To objawy odwodnienia, a obok nich mogą pojawić się również: sucha i szorstka skóra, łamliwe włosy i paznokcie, zaparcia i problemy z trawieniem, problemy z koncentracją, uczucie głodu, chroniczne zmęczenie, zaburzenia pracy nerek... Lista konsekwencji robi się co raz dłuższa i co raz poważniejsza, prawda? Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów w ciągu dnia, szczególnie w upały oraz podczas wysiłku fizycznego, a także po spożyciu alkoholu.

Wróćmy na chwilę do głodu; co łączy go z odwodnieniem? Otóż może pojawiać się jego złudne uczucie, gdy jesteśmy spragnieni. Dlatego szczególnie na diecie redukcyjnej zaleca się picie dużych ilości wody, by je wyeliminować i nie dopuścić do podjadania między posiłkami.

Ile pić i co warto pić?

Dla dorosłego człowieka najlepszy jest najprostszy wybór: woda mineralna, niegazowana. Najbardziej optymalnie jest wybierać wariant średniozmineralizowany, natomiast można dostosować ilość minerałów do swoich potrzeb. Na przykład, jeśli masz niedobory magnezu, wybierz wariant z jego większą zawartością. Źródlana jest pozbawiona minerałów, więc nie dostarcza nam dodatkowych składników odżywczych i może być drugim wyborem.

Nie przepadasz za “smakiem” wody? Na rynku dostępne są warianty smakowe, natomiast zazwyczaj zawierają chemiczne dodatki, konserwanty. Polecamy zamiast tego dodać do wody naturalny sok z cytryny albo limonki lub pokrojone owoce, które nadadzą delikatny smak.